Reklama

Ładowanie...

Szalona alchemia

08.07.2008
Czyta się kilka minut
Zamiast żywności Amerykanie i mieszkańcy innych krajów rozwiniętych jedzą dziś "produkty żywnościowe". Przetwarzanie i pakowanie pochłania niewiarygodne ilości zasobów. Popełniamy to marnotrawstwo coraz chętniej. Do czasu...
W

W ciągu niespełna roku ceny podstawowych artykuł?w żywnościowych na świecie wzrosły średnio o 40 proc. To wynik całego splotu czynników, spośród których część - jak niesprzyjająca pogoda, zwiększenie produkcji biopaliw - ma prawdopodobnie charakter przejściowy. Ale najważniejszą tego przyczyną jest wzrost cen energii. To zaś oznacza, że do wyższych cen żywności najprawdopodobniej musimy się przyzwyczaić.

Współczesny agrobiznes w krajach rozwiniętych jest bardzo energochłonny - począwszy od pożerających paliwo kombajnów, przez systemy nawadniania, na produkowanych na bazie ropy nawozach, pestycydach i herbicydach skończywszy. W Stanach Zjednoczonych na produkcję rolniczą przeznaczane jest aż 10 proc. rocznej konsumpcji energii.

A to dopiero początek. Statystyczny ogórek czy kartofel, zanim trafi na talerz amerykańskiego konsumenta, przebywa...

15769

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]