Reklama

Syria: więcej ofiar

Syria: więcej ofiar

09.10.2017
Czyta się kilka minut
Prawie tysiąc cywilów – najwięcej od czasu, gdy w grudniu 2016 r. zakończyła się bitwa o wschodnie Aleppo – zginęło w Syrii we wrześniu.
MOHAMMED BADRA / EPA / PAP
Z

Znów bombardowane są szpitale, szkoły i ujęcia wody. Wg ratowników z organizacji Białe Hełmy celem 80 proc. ataków są obiekty cywilne. Na przedmieściach Damaszku ostrzelano centrum rehabilitacji, którego pacjentami były ofiary poprzednich nalotów. – Sytuacja jest krytyczna – mówi „Tygodnikowi” w rozmowie telefonicznej z Homs Paweł Krzysiek z Czerwonego Krzyża. – W położonym niedaleko Rakki obozie al-Arisza jeszcze 2,5 tygodnia temu było 4 tys. uciekinierów. Dziś, 9 października, jest ich już 25 tys. Z kolei aby wydostać się z miasta Dajr az-Zaur na wschodzie kraju, ludzie muszą przekroczyć Eufrat; rzeka jest tam linią frontu. Giną od bomb, pocisków moździeżowych i min – mówi Krzysiek.

Intensyfikacja walk to efekt kilku ofensyw, które syryjska armia podjęła w połowie września. Mając poparcie Rosji i Iranu, prezydent al-Asad chce zapewne odbić całe terytorium, nad którym utracił kontrolę podczas trwającej siódmy rok wojny. Prócz Rakki, nieformalnej stolicy słabnącego tzw. Państwa Islamskiego, wojna wróciła do miejsc, gdzie ostatnio panował względny spokój: w okolice miejscowości Hama, Ghuta i Idlib. ©(P)

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Marcin Żyła jest dziennikarzem, a od stycznia 2016 r. również zastępcą redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”. Do zespołu pisma dołączył przed ośmioma laty. Od początku europejskiego...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]