Reklama

Syndrom niewolnika

Syndrom niewolnika

05.03.2017
Czyta się kilka minut
Michał Szafrański, autor bloga „jak oszczędzać pieniądze”: Oszczędności, nawet minimalne, są konieczne zwłaszcza wtedy, gdy mało zarabiamy. Daje nam to margines swobody decyzji.
Fot. Colin Anderson / GETTY IMAGES
B

BEATA CHOMĄTOWSKA: Lubimy oszczędzać?

MICHAŁ SZAFRAŃSKI: To będzie mało popularna opinia.

Tym bardziej jestem ciekawa.

Nie oszczędzamy, bo nikt nas tego nie nauczył, i nie mamy wyobrażenia długofalowych korzyści wiążących się z odkładaniem pieniędzy. Wolimy „tu i teraz” niż kiedyś tam. Brakuje nam wiary, że jesteśmy w stanie odłożyć sensowne kwoty – zwłaszcza gdy wydajemy wszystko, co zarabiamy.

Może zwyczajnie nie mamy z czego odkładać?

Ale to klasyczny problem jajka i kury. Jeśli nie nauczymy się odkładać – nawet kiedy zarabiamy mało – to nadal będziemy wydawać tyle, co zarabiamy. Mamy tendencję do inflacji stylu życia, czyli wzrostu wydatków wraz ze wzrostem zarobków. Porównywanie się do zarobków zachodnich nie ma większego sensu. Czemu to ma służyć? Usprawiedliwieniu braku...

12504

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

ma pan szanowny na myśli to, że lokata mojego dziecka i moja po latach okazała się ze stratą? Teraz każdy ma w domu świnkę - i tam wkładamy pieniądze. A wie pan kto zarobił ostatnio na oszczędzaniu w Polsce? Pan. Na swojej książce z poradami na te tematy.... (Niee - nie to że życzę sobie by Pan nie zarobił. Na zdrowie. To jest wolny rynek. Widać są klienci na to żeby im opowiadać o tych sprawach. Na zdrowie. Nikt nie musi kupować)

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]