Reklama

Świętych obcowanie

Świętych obcowanie

02.11.2003
Czyta się kilka minut
Te słowa wyjęte z wyznania wiary najlepiej wyrażają treść obu dni: Wszystkich Świętych i dnia zadusznego, czyli Wspomnienia wszystkich wiernych zmarłych.
-

---ramka 317202|prawo|---Idąc na cmentarze przede wszystkim wspominamy naszych bliskich, wszystkich nam drogich, którzy już odeszli z tej ziemi. W ten sposób spełniamy jakiś bardzo istotny imperatyw wewnętrzny i umacniamy swoje człowieczeństwo. Pamięć o zmarłych jest czymś wyłącznie ludzkim i to czymś dla ludzi ważnym - obecnym w każdej kulturze. Nie trzeba być wierzącym, aby pielęgnować w sercu pamięć o swoich bliskich zmarłych.

Ale jeżeli wierzymy w Chrystusa, który zmartwychwstał jako pierwszy z tych, co pomarli, w tych dniach świętujemy coś więcej - odnawiamy swoją wiarę w istniejącą jedność między nami, którzy tu, na ziemi pielgrzymujemy do domu Ojca, a tymi, którzy już osiągnęli kres pielgrzymki. Św. Augustyn wielokrotnie pisał o jedności Kościoła pielgrzymującego i uwielbionego: “Królowanie świętych trwa już w tym czasie, w okresie pierwszego...

2556

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]