Reklama

Ładowanie...

Świętych obcowanie

02.11.2003
Czyta się kilka minut
Te słowa wyjęte z wyznania wiary najlepiej wyrażają treść obu dni: Wszystkich Świętych i dnia zadusznego, czyli Wspomnienia wszystkich wiernych zmarłych.
-

---ramka 317202|prawo|---Idąc na cmentarze przede wszystkim wspominamy naszych bliskich, wszystkich nam drogich, którzy już odeszli z tej ziemi. W ten sposób spełniamy jakiś bardzo istotny imperatyw wewnętrzny i umacniamy swoje człowieczeństwo. Pamięć o zmarłych jest czymś wyłącznie ludzkim i to czymś dla ludzi ważnym - obecnym w każdej kulturze. Nie trzeba być wierzącym, aby pielęgnować w sercu pamięć o swoich bliskich zmarłych.

Ale jeżeli wierzymy w Chrystusa, który zmartwychwstał jako pierwszy z tych, co pomarli, w tych dniach świętujemy coś więcej - odnawiamy swoją wiarę w istniejącą jedność między nami, którzy tu, na ziemi pielgrzymujemy do domu Ojca, a tymi, którzy już osiągnęli kres pielgrzymki. Św. Augustyn wielokrotnie pisał o jedności Kościoła pielgrzymującego i uwielbionego: “Królowanie świętych trwa już w tym czasie, w okresie pierwszego...

2556

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]