Reklama

Święty z czasów rasizmu

09.03.2010
Czyta się kilka minut
Rusza proces beatyfikacyjny pierwszego afroamerykańskiego księdza. John Augustus Tolton urodził się w rodzinie niewolników i przez całe życie spotykał się z dyskryminacją na tle rasowym.
I

Informację o rozpoczęciu procesu na szczeblu diecezjalnym ogłosił 3 marca kard. Francis George, metropolita Chicago. "Większość katolików zapewne nigdy o ks. Toltonie nie słyszało, ale czarnoskórzy - zapewne tak" - napisał w orędziu.

John Augustus Tolton urodził się w 1854 r. w Missouri (okolice Monroe City). Osiem lat później - trwała wojna secesyjna - jego matka, Martha Tolton, wsadziła jego i dwoje rodzeństwa na łódź i potajemnie przeprawiła się przez rzekę: w sąsiednim stanie Illinois zniesiono już niewolnictwo. "Jesteś teraz wolny. Nigdy nie zapomnij o dobroci Boga" - powiedziała do syna. John razem z matką i starszym o dwa lata bratem rozpoczął pracę w fabryce tytoniowej, później pracował jako rymarz.

Dzięki pomocy ks. Petera McGirra John Augustus dostał się do Katolickiej Szkoły św. Piotra. Życzliwy kapłan przygotował go do przyjęcia I ...

2717

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]