Reklama

Święty z czasów rasizmu

Święty z czasów rasizmu

09.03.2010
Czyta się kilka minut
Rusza proces beatyfikacyjny pierwszego afroamerykańskiego księdza. John Augustus Tolton urodził się w rodzinie niewolników i przez całe życie spotykał się z dyskryminacją na tle rasowym.
I

Informację o rozpoczęciu procesu na szczeblu diecezjalnym ogłosił 3 marca kard. Francis George, metropolita Chicago. "Większość katolików zapewne nigdy o ks. Toltonie nie słyszało, ale czarnoskórzy - zapewne tak" - napisał w orędziu.

John Augustus Tolton urodził się w 1854 r. w Missouri (okolice Monroe City). Osiem lat później - trwała wojna secesyjna - jego matka, Martha Tolton, wsadziła jego i dwoje rodzeństwa na łódź i potajemnie przeprawiła się przez rzekę: w sąsiednim stanie Illinois zniesiono już niewolnictwo. "Jesteś teraz wolny. Nigdy nie zapomnij o dobroci Boga" - powiedziała do syna. John razem z matką i starszym o dwa lata bratem rozpoczął pracę w fabryce tytoniowej, później pracował jako rymarz.

Dzięki pomocy ks. Petera McGirra John Augustus dostał się do Katolickiej Szkoły św. Piotra. Życzliwy kapłan przygotował go do przyjęcia I ...

2717

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]