Święty z czasów rasizmu

Rusza proces beatyfikacyjny pierwszego afroamerykańskiego księdza. John Augustus Tolton urodził się w rodzinie niewolników i przez całe życie spotykał się z dyskryminacją na tle rasowym.

09.03.2010

Czyta się kilka minut

Informację o rozpoczęciu procesu na szczeblu diecezjalnym ogłosił 3 marca kard. Francis George, metropolita Chicago. "Większość katolików zapewne nigdy o ks. Toltonie nie słyszało, ale czarnoskórzy - zapewne tak" - napisał w orędziu.

John Augustus Tolton urodził się w 1854 r. w Missouri (okolice Monroe City). Osiem lat później - trwała wojna secesyjna - jego matka, Martha Tolton, wsadziła jego i dwoje rodzeństwa na łódź i potajemnie przeprawiła się przez rzekę: w sąsiednim stanie Illinois zniesiono już niewolnictwo. "Jesteś teraz wolny. Nigdy nie zapomnij o dobroci Boga" - powiedziała do syna. John razem z matką i starszym o dwa lata bratem rozpoczął pracę w fabryce tytoniowej, później pracował jako rymarz.

Dzięki pomocy ks. Petera McGirra John Augustus dostał się do Katolickiej Szkoły św. Piotra. Życzliwy kapłan przygotował go do przyjęcia I Komunii i nauczył ministrantury. Po kilku latach spytał go, czy chciałby w przyszłości zostać księdzem, zaznaczając, że związane jest to z latami ciężkich studiów. Chłopiec potwierdził, że czuje powołanie kapłańskie, a ks. McGirr tym mocniej zabiegał, by John kontynuował edukację. Nie było to łatwe, ponieważ chłopiec spotykał się na każdym kroku z niechęcią na tle rasowym ze strony kolegów i nauczycieli.

Tolton ukończył liceum i college, ale wszystkie amerykańskie seminaria duchowne odmówiły mu jako czarnoskóremu przyjęcia - łącznie z tym, które przygotowywało księży specjalnie do posługi wśród Afroamerykanów. Wyjechał więc - dzięki pomocy kilku zaprzyjaźnionych księży - na studia do Rzymu, gdzie w 1886 r. kard. Lucido Maria Parocchi wyświęcił go na księdza. Młody ksiądz rozpoczął pracę w Quincy w południowym Illinois i wkrótce stał się znany z wygłaszania znakomitych kazań, którymi zdobywał sympatię także białych. Mimo to akty zazdrości i pogarda okazywana mu przez niektórych białych księży, a także przez duchownych protestanckich, sprawiły, że przeniósł się do Chicago. Tam otrzymał zadanie założenia parafii dla czarnej ludności; kościół pw. św. Moniki wybudował w 1893 r. Parafianie go uwielbiali i nazywali "Good Father Gus".

W lipcu 1897 r. ks. John Augustine Tolton doznał udaru słonecznego i zmarł. Miał 43 lata. Pochowano go na cmentarzu św. Piotra w Quincy; dół na trumnę wykopano dwa razy głębszy niż na ogół, żeby nad nią mogła zmieścić się jeszcze jedna, z ciałem białego księdza.

Imię Toltona wyryto z tyłu nagrobnego krzyża.

Korzystałem z Catholic News Agency, examiner.com, rootsweb.ancestry.com.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Dziennikarz działu „Wiara”, zajmujący się również tematami historycznymi oraz dotyczącymi zdrowia. Należy do zespołu redaktorów prowadzących wydania drukowane „Tygodnika” i zespołu wydawców strony internetowej TygodnikPowszechny.pl. Z „Tygodnikiem” związany… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 11/2010