Reklama

Święto niedokończonej rewolucji

Święto niedokończonej rewolucji

26.01.2003
Czyta się kilka minut
W synagodze w Tykocinie do jednego z żydowskich uczestników obchodów Dnia Judaizmu podeszły zakonnice. Podekscytowane pierwszą w życiu wizytą w żydowskim domu modlitwy, zasypały go pytaniami o religijne zwyczaje judaizmu. „Gdzie siadał Chrystus, gdy nauczał w synagodze?” - chciała dowiedzieć się jedna z sióstr. Takie wydarzenia, choć z pozoru anegdotyczne, dają najlepszą odpowiedź sceptykom, wątpiącym w sens tego kościelnego święta.
W

W tym roku centralne obchody organizowanego po raz szósty Dnia Judaizmu odbyły się w Białymstoku i Tykocinie - przypomnijmy, że na terenie tamtejszej archidiecezji leżą Jedwabne, Radziłów i Wąsosz... Rozpoczęła je chrześcijańsko-żydowska medytacja biblijna. W przenikliwym zimnie białostockiego kościoła św. Wojciecha, po przemówieniach miejscowego metropolity abpa Wojciecha Ziemby i prezydenta miasta Ryszarda Tura, rozważano fragment Drugiej Księgi Samuela: „Ja będę mu ojcem, a on będzie Mi synem, a jeżeli zawini, będę go karcił rózgą ludzi i ciosami synów ludzkich. Lecz nie cofnę od niego mojej życzliwości” (2 Sam 7, 14-15). Co znaczą te niepokojące słowa? - zastanawiał się dr Stanisław Krajewski, współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów. Czy ci, którzy własnymi rękami nieśli zagładę żydowskim miasteczkom - także „w miejscach nieodległych stąd” - byli narzędziami w ręku...

6366

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]