Reklama

Święto nie dla świętych

Święto nie dla świętych

02.01.2007
Czyta się kilka minut
Sprawdziło się powiedzenie jednego z legendarnych redaktorów "L'Osservatore Romano, że jest to pismo najczęściej cytowane i najmniej czytane na świecie. Tym razem dyskusję wywołało to, czego w watykańskim dzienniku nie można było przeczytać, jako że tego, co tam wyczytano, nikt nie napisał.
B

Błędne streszczenie artykułu Mario Gabriele Giordana w polskiej prasie sugerowało, że "L'Osservatore", a właściwie Watykan proponuje, by wobec laicyzowania się bożonarodzeniowych obchodów te święta z cywilnego kalendarza wykreślić, a ich obchodzenie zostawić ludziom wierzącym jako okazję do cichej refleksji i kontemplacji. Tymczasem w tekście chodziło o swego rodzaju "wojnę z Bożym Narodzeniem", czyli poczynania zmierzające do takiego obchodzenia świąt, żeby nie było w nich żadnego śladu narodzenia Pana Jezusa. Znamy to zresztą: śp. Dziadka Mroza, biegających po ulicach facetów w czerwonych kubrakach, kartki świąteczne, na których zamiast Dzieciątka mamy bałwanki, choinki, zajączki i jelenie. Publicysta "OR", pokazując absurdalność takiej sytuacji, napisał (ironicznie) mniej więcej tak: jeżeli treść tych świąt wam przeszkadza, zdobądźcie się na akt odwagi i wykreślcie je z...

3317

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]