Reklama

Świadoma przewinień

Świadoma przewinień

18.04.2004
Czyta się kilka minut
Księga nosząca imię sekretarza i przyjaciela Jeremiasza - Barucha jest zbiorem luźno powiązanych części. Istniejąca jedynie w języku greckim, a zatem deuterokanoniczna, najprawdopodobniej powstała długo po opisywanych wydarzeniach, czyli wzięciu w niewolę babilońską. Obecny 6. rozdział Księgi, tzw. List Jeremiasza, również późniejszego pochodzenia, w Septuagincie - greckim tekście Starego Testamentu - jest osobną Księgą. W Wulgacie, a za nią w wielu nowożytnych wydaniach Biblii, jest częścią Księgi Barucha.
W

W pierwszej części Księgi, wyznaniu win i prośbie o przebaczenie, kobiety pozostają niemal niewidoczne jako wypowiadające je czy potencjalne współwinne. Wspomina się je jedynie jako ofiary niewierności przykazaniom ich ojców i mężów (Ba 2, 3. 23).

W drugiej części, będącej poematem o pocieszeniu, pojawiają się dwa tematy w starotestamentowej tradycji ukazywane jako postaci kobiece: Mądrość i Jeruzalem. Znamienne, że Mądrość Baruch tak ściśle utożsamia z Bogiem, że traci ten wymiar. Miasto Jeruzalem natomiast nosi wyraźne ślady symboliki kobiecej. Najpierw pojawia się jako kobieta - matka i wdowa - dzieląca się żalem po wygnanych dzieciach u “sąsiadek Syjonu" (4, 9. 14. 24), tzn. u sąsiadujących z nią miast. Jeruzalem jest matką świadomą przewinień dzieci, które sprowadziły na siebie - i pośrednio na nią - taki los: “Niech nikt się nie raduje, żem wdowa i od...

4670

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]