Reklama

Sukces nieoczekiwany

Sukces nieoczekiwany

01.06.2009
Czyta się kilka minut
Wybory 4 oraz 18 czerwca (druga tura) radykalnie odmieniły sytuację polityczną ukształtowaną po Okrągłym Stole. Tak radykalnie, że zaskoczyły nawet zwycięzców. I choć nie były wolne, pokazały, jaką siłę ma wyborcza kartka.
P

Przy Okrągłym Stole umówiono się, że opozycja zostanie zalegalizowana i wejdzie do Sejmu - jako opozycja. Wprawdzie już wcześniej proponowano niektórym jej przedstawicielom ministerialne teki (wszyscy odmówili), ale byłoby to podzielenie się odpowiedzialnością, nie władzą. Podobnie mogło być po czerwcowych wyborach. W zreformowanym systemie partia komunistyczna miała być bowiem nadal siłą dominującą: dopuszczono pluralizm, ale nie taki, który mógłby doprowadzić do utraty jej władzy. Wedle formuły Jerzego Sommera, sens reform Okrągłego Stołu polegał na tym, że "nastąpiłaby znaczna korektura systemu (legalne istnienie opozycji) bez naruszenia jego istoty (władza w rękach aparatu PZPR)".

Tylko czy taki eksperyment jest w ogóle możliwy w ramach systemu? Czy istnienie legalnej opozycji nie musi okazać się zabójcze dla komunistycznego modelu władzy? Takie pytania...

9015

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]