Reklama

Ładowanie...

Mali: Pożegnanie z „Marsylianką”

w cyklu STRONA ŚWIATA
17.12.2021
Czyta się kilka minut
Po ośmioletniej wojnie z dżihadystami Francja wycofuje żołnierzy z pustyń i sawann afrykańskiego Sahelu. Zastąpić ich mają sprzymierzone wojska europejskie, ale mogą zostać uprzedzone przez rosyjskich najemników.
Francuscy żołnierze patrolują ulice Timbuktu w północnym Mali, 5 grudnia 2021 r. / FOT. THOMAS COEX/AFP/East News
Z

Zgodnie z zapowiedzią złożoną na początku lata przez prezydenta Emmanuela Macrona do końca roku Francuzi chcą wycofać z Mali połowę z ponad pięciu tysięcy żołnierzy posłanych tam na wojnę z afrykańskimi dżihadystami.

Na początku 2012 roku, uzbrojeni po zęby w arsenałach obalonego libijskiego dyktatora Muammara Kadafiego, malijscy Tuaregowie, których chętnie brał na służbę, zaatakowali Mali, by na jego pustynnej północy utworzyć własne, niepodległe państwo Azawadu. Do Tuaregów, jako sojusznicy, przyłączyli się dżihadyści, którzy z Sahary i Sahelu ściągnęli do pogrążonej w wojnie domowej Libii.

Tuaregowie i dżihadyści błyskawicznie rozgromili malijskie wojsko i przejęli kontrolę nad północą kraju, w którym zapanował chaos i bezkrólewie (klęski ponoszone na wojnie doprowadziły do zbrojnego przewrotu w Bamako i obalenia tamtejszego prezydenta).

Do zamieszania doszło...

10406

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny + bilety w prezencie
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Teraz do dostępu prezent: 2 bilety kinowe na film „Johnny”!

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]