Reklama

Wydanie specjalne TP "Smak wolności"

Stracić i otrzymać

Stracić i otrzymać

26.06.2005
Czyta się kilka minut
Uczestniczyłem kiedyś w rekolekcjach, podczas których zaproponowano uczestnikom, by sprawdzili, czy są przywiązani do rzeczy materialnych. Mieli wrócić do pokojów, wybrać ze swoich rzeczy to, co mają najcenniejszego, i złożyć do kosza przeznaczonego dla ubogich. Doświadczyłem wtedy, jak trudno zrezygnować z drobiazgu. Próbowałem nie dostrzegać ulubionego swetra, przekonywać samego siebie, że jest już tak zniszczony, iż nikomu się nie przyda. Dopiero wrzucenie go do kosza i zobaczenie, jak się ode mnie oddala, sprawiło, że odczułem radość z przekroczenia przywiązania do rzeczy. Zostałem obdarowany wolnością.
-

---ramka 353377|prawo|1---Było to tylko rekolekcyjne ćwiczenie, tymczasem zadanie, które stawia przed Tobą Bóg, jest trudniejsze. Chodzi o codzienne upodabnianie się do Jezusa, by otrzymać nagrodę proroka: mieć udział w przyjaźni z Bogiem, w pełnieniu Jego woli, często wbrew własnej wygodzie i ludzkim oczekiwaniom. Konsekwencją jest kroczenie drogami Izajasza i Jeremiasza, Eliasza i Elizeusza, których ludzie odrzucili i prześladowali, torturowali i zabili. Jezus oczekuje, że wyżej będziesz cenił los Boga ukrzyżowanego niż ojca, matkę, a nadto życie swoje. Konieczność wyrzeczenia się samego siebie jest tak głęboka, że masz zgodzić się nawet na utratę optymistycznej wersji wydarzeń i mniemania, że wszystko jakoś się ułoży.

Co ciekawe, we wspomnianych rekolekcjach uczestniczyli ludzie, którzy bez kłopotu oddawali swoje skarby, bo myśleli, że to tylko ćwiczenie,...

2567

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]