Reklama

Sto tysięcy szklanych kulek

Sto tysięcy szklanych kulek

w cyklu STRONA ŚWIATA
07.12.2021
Czyta się kilka minut
Gambia jest jedynym na świecie krajem, w którym przywódców wybiera się za pomocą szklanych kulek. Tak przeprowadzono tam właśnie najważniejszą z dotychczasowych elekcji.
Prezydent Gambii Adama Barrow / AP/ Associated Press / East News
W

W dniu wyznaczonym na elekcję mieszkańcy Gambii, najmniejszego (nie licząc wyspiarskich republik) kraju Afryki, nie otrzymują w lokalach wyborczych kart do głosowania, lecz szklaną kulkę, którą wrzucają do jednej z blaszanych urn, oznaczonych podobiznami pretendentów ubiegających się o najwyższy w państwie urząd. Żeby jeszcze bardziej zmniejszyć ryzyko pomyłki, urny pomalowane są w wybrane przez kandydatów barwy.

Wyborca wrzuca kulkę do urny upatrzonego kandydata. W środku urny umieszczony jest specjalny bębenek, na który spada kulka, a każde puknięcie oznacza, że wyborczy głos został oddany. Gdyby rozległy się dwa lub trzy puknięcia, oznaczałoby to, że wyborca oszukuje i wrzuca do urny kulki przyniesione z domu. Urzędnicy z komisji wyborczej mają wtedy obowiązek unieważnić głosowanie i wezwać policję.

Po zakończeniu głosowania urzędnicy wyborczy liczą kulki z każdej...

8858

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]