Reklama

Stan nieposiadania

Stan nieposiadania

10.07.2017
Czyta się kilka minut
Mam wrażenie, że większość wewnętrznych kłopotów, z jakimi borykają się dziś chrześcijanie (a w ich liczbie – ja), bierze się stąd, że skupiliśmy się na jednej tylko nucie paschalnej radości.
Ż

Żyjemy tym, że Chrystus wyszedł z grobu, a straciliśmy z oczu perspektywę naturalną i oczywistą dla chrześcijan pierwszych lat: tę, że wyszedłszy z grobu, za chwilę po nas wróci. Doskonalimy się w sztuce życia „po Chrystusie”, uparcie wypierając fakt, iż żyjemy również „przed Chrystusem”. Apokalipsa nas dziś przeraża, nie jest źródłem nadziei.

Zbyt marnym jestem historykiem, by wskazać, czy zaczęło się to w okolicach edyktu Konstantyna, czy wcześniej. Pewnie wcześniej. Obecne przecież było i w myśleniu apostołów, wyciąga to na jaw (i piętnuje) Paweł w listach do pierwszych Kościołów. Już wtedy niektórzy uczniowie Jezusa przynoszony przez Ewangelię prosty komunikat: „nie zadomowiajcie się na tym świecie, bo jest mostem, nie domem” – sprawnie przekuwali na małą stabilizację. Dwa tysiąclecia chrześcijańskiej egzegezy i publicystyki obrosły girlandami argumentacji „urealniającymi...

7246

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]