Reklama

Sri Lanka: Początek nowej rewolucji

w cyklu STRONA ŚWIATA
22.07.2022
Czyta się kilka minut
Uliczna rewolucja obaliła i przegnała z kraju fatalnego prezydenta, ale wyniosła do władzy jego towarzyszy. Obiecują oni wyciągnąć Rajską Wyspę z tarapatów, w jakie sami ją wpędzili.
Antyrządowe protesty na Sri Lance, 22 lipca 2022 r. FOT. ARUN SANKAR/AFP/East News
P

Policja wspierana przez żołnierzy przepędziła demonstrantów z pałacu prezydenckiego i zlikwidowała ich obozowisko rozbite w zdobytych budynkach rządowych. Policjanci zwinęli namiotowe miasteczko, wystawili patrole i metalowe zapory na ulicach, prowadzących do siedziby władz.

Świadkowie podkreślają brutalność policjantów, którzy dotąd unikali przemocy i nie wdawali się w walki z demonstrantami. Tym razem, w środku nocy, przypuścili szturm na rewolucyjną twierdzę, mimo że zgodnie ze złożoną obietnicą demonstranci i tak mieli ją po południu opuścić.

Zdaniem dziennikarzy ta zamierzona demonstracja siły ze strony nowych władz – kilkanaście osób zostało aresztowanych, kilkadziesiąt rannych i poturbowanych – ma zastraszyć demonstrantów, by rozczarowani skutkami rewolucji nie wszczęli nowej.

Trwający ponad sto dni uliczny bunt, wzniecony pod koniec marca z powodu...

6640

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]