Reklama

Sprzeczność czy spójność

Sprzeczność czy spójność

22.12.2017
Czyta się kilka minut
Z kim mam porównać to pokolenie? – to słowa Jezusa przywołane niedawno w Liturgii.
P

Podobne jest do przesiadujących na rynku dzieci, które głośno przymawiają swym rówieśnikom: Przygrywaliśmy wam, a nie tańczyliście; biadaliśmy, a wy nie zawodziliście. Przyszedł bowiem Jan – nie jadł ani nie pił, a oni mówią: Zły duch go opętał. Przyszedł Syn Człowieczy – je i pije, a oni mówią: Oto żarłok i pijak, przyjaciel celników i grzeszników. A jednak mądrość usprawiedliwiona jest przez swoje czyny” (Mt 11, 16-19).

Kilkanaście lat temu prowadziłem rekolekcje dla mnichów w Tyńcu. Spędziłem z nimi dziewięć cudownych dni – wyznaczanych rytmem liturgii i dyscypliną gregoriańskich śpiewów: z uniesieniem, ale… kontrolowanym, na medytacji i ciszy. To jak wspomnienie raju. Wróciłem w sobotę do swojego mieszkania. Po 15 minutach – telefon. Wspólnoty neokatechumenalne nie miały prezbitera na wieczorną liturgię. Przyjdziesz? Oczywiście. Śpiew prowadziło pięć gitar, bębny i...

3351

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Piekne i màdre slowa pana biskupa zreszta Jak wszystkie które jego autorstwa czytalem.Mam maly problem z pogodzeniem kieronkow.Z postepem roznorodnosci gzie bytòw coraz wiecej , z postepem a wlasciwie rozszerzaniem wszechswiata ,i z kierunkiem ktory mnie interesuje najbardziej , jest to kierunek mniej wyrozniony wlasciwie ukryty , widoczny dla niewielu ,mam na mysli Obraz formy pierwotnej naczynie Jeszcze nie rozbite przed wybuchem osobliwosci i entropi , ta tajemnicza absolutna Jednosc so ktorej dazymy szukajac unifikacji wszytkich oddzialywan. i nie wiem teraz czy sklejac rozbite skorupy czy podziwiac roznorodnosc rozbicia ?

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]