Reklama

Sprawki Syreny

Sprawki Syreny

05.01.2003
Czyta się kilka minut
O

Odkąd stolicę przeniesiono z królewskiego grodu Krakowa do Warszawy, patronką miasta stała się Syrena, którą Warszawa ma w swoim godle.

Syrena jest stworem lekkomyślnym i to z jej pokuszenia mieszkańcy stolicy podjęli szaleńczą decyzje o zrobieniu Powstania, zamiast pozwolić Niemcom, którzy przegrali wojnę, spokojnie wyjść ze stolicy. Zaatakowani zaczęli się bronić i w rezultacie obrócili stolicę w gruzy. Mieszkańcy powędrowali do innych miast szukać dachu nad głową. Syrena zburzeniem miasta się nie przejęła: miejscem jej zamieszkania była woda, Wisła.

Mieszkańcy Krakowa pytali zdumieni: ,,Ale dlaczegoście to Powstanie zrobili, zamiast pozwolić Niemcom spokojnie wyjść?” Mieszkańcy Warszawy nie wiedzieli, co odpowiedzieć. Nie chcieli obwiniać Syreny. Nie tylko nie chcieli jej obwiniać, ale jeszcze wznieśli jej pomnik jako symbolowi stolicy: w jednej ręce trzyma miecz, w...

2581

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]