Reklama

Spory przyrodników

Spory przyrodników

25.04.2004
Czyta się kilka minut
Obrazy życia przyrody w telewizji polskiej, oparte głównie na programach brytyjskich i amerykańskich, mają jedną szczególną cechę: skoncentrowane są na zabijaniu, a komentator wymawia słowa zabójca, zabić z widoczną lubością, bo wygrać znaczy zabić, przegrać - być zabitym. A najwyższą pochwałą jest: morderca doskonały, to znaczy szybki i przebiegły. Nasuwa się podejrzenie, że twórcy tych programów świadomie albo nieświadomie reprezentują pewien program ideologiczny zgodny z duchem żarłocznego kapitalizmu. W każdym razie w tym kierunku kształtują świadomość młodych pokoleń.
T

Te pokolenia nie pamiętają już wydarzeń z lat 30. w Związku Sowieckim, kiedy toczyła się walna rozprawa pomiędzy Łysenką, zwolennikiem staroświeckiej teorii ewolucji Lamarcka, i zwolennikami teorii bardziej nowoczesnej, pochodzącej od Darwina. Teoria Lamarcka, niedopracowana, pełna luk i znaków zapytania, kładła nacisk na adaptację gatunków, teoria Darwina - na dobór naturalny i eliminację osobników mniej przystosowanych.

Trofim Łysenko (1898-1976), agrobiolog, osiągnął wielkie zaszczyty, przekonując Stalina, że jego teoria odpowiada planom reformy rolnictwa. Pseudonaukowe koncepcje Łysenki, narzucane nauce sowieckiej, miały na długo zaciążyć na rozwoju nauki w Związku Sowieckim i państwach całego socjalistycznego bloku. Stalin rozstrzygnął spór zsyłając, za pomocą Łysenki, zwolenników teorii Darwina do łagrów, przez co zahamował rozwój całej gałęzi badań...

5182

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]