Reklama

Śmierć na życzenie

Śmierć na życzenie

16.09.2008
Czyta się kilka minut
Lekarz "bawi się w Boga", kiedy ratuje ludzkie życie. Dlaczego odmawia mu się tego, kiedy chciałby skrócić ludzkie cierpienie? - pyta Craig, który zdecydował się poddać eutanazji.
J

Jedyne, co mamy, to ta chwila" - mówi sparaliżowany 59-letni mężczyzna, który zna już dokładną datę własnej śmierci. Błyskotliwy profesor informatyki, zdeklarowany agnostyk, od kilku miesięcy przygotowuje się do odejścia. Piekło ma dla niego jedyną możliwą postać: nie chciałby doczekać chwili, kiedy jego ciało będzie już tylko "pustą skorupą" i Craig nie będzie nawet w stanie wyrazić swojego cierpienia. Ani samodzielnie wypić roztworu pentobarbitalu sodu, który uwolni go od męczarni - nie wiadomo, jak długich. Dlatego, odkąd zachorował, całe jego życie podporządkowane zostało myśli o możliwie spokojnej śmierci.

John Zaritsky (laureat Oscara za dokument "The Fifth Estate: Just Another Missing Kid" z 1981 r.) towarzyszy Craigowi z kamerą podczas ostatnich miesięcy jego życia - aż do momentu, kiedy z pomocą szwajcarskiej organizacji "Dignitas" mężczyzna pożegna...

3404

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]