Służby rozbiły blokadę w Puszczy Karpackiej

Aktywiści chronili przed nadmierną wycinką część Puszczy Karpackiej, gdzie przyrodnicy domagają się powołania Turnickiego Parku Narodowego.

17.07.2023

Czyta się kilka minut

FOT. Inicjatywa Dzikie Karpaty /
FOT. Inicjatywa Dzikie Karpaty /

Nad ranem 13 lipca, w obozowisku Inicjatywy Dzikie Karpaty na Pogórzu Przemyskim przebywały tylko cztery osoby. Zamocowane na drzewnych platformach namioty i barakowóz przy wjeździe do lasu między Makową a Arłamowem od ponad dwóch lat były centrum jednego z najdłuższych polskich protestów w obronie przyrody. Blokada od 25 kwietnia 2021 r. chroniła przed nadmierną wycinką część Puszczy Karpackiej, gdzie przyrodnicy domagają się powołania Turnickiego Parku Narodowego.

W czwartek o 7 rano na teren protestu przyjechał dźwig i służby leśne oraz policja. Jak relacjonują aktywiści z Inicjatywy Dzikie Karpaty: „przy asyście mundurowych, grupa pracowników technicznych odcięła mocowania baraku piłami mechanicznymi. Osoby obecne na miejscu odmówiły opuszczenia schronienia, przez dwie godziny siedziały więc w środku otoczone stale powiększającym się tłumem policjantów i strażników leśnych”. Czworo aktywistów zostało zatrzymanych i przewiezionych na komendę w Przemyślu. W akcji brał udział nawet GOPR, ratownicy rozmontowali platformy namiotowe zbudowane na drzewach i zdjęli wysoko powieszone banery. Na nagraniach widać, jak policjanci siłą wyciągają ludzi z baraku.


CZYTAJ TAKŻE

PE POPARŁ WIELKI PLAN ODBUDOWY EUROPEJSKIEJ PRZYRODY. A WCZEŚNIEJ WYRWAŁ MU ZĘBY >>>


Usunięcie blokady tłumaczy w oficjalnym oświadczeniu Zbigniew Kopczak, nadleśniczy w Birczy. Powodem miała być decyzja nadzoru budowlanego, która zobowiązała Lasy Państwowe do usunięcia samowolki budowlanej stojącej „w bliskiej odległości od granicy z Ukrainą, gdzie toczą się działania wojenne, co ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa Państwa”. Podczas operacji policja miała też znaleźć nielegalne substancje (aktywiści twierdzą, że narkotyki podrzuciły im same służby).

Akcja na Pogórzu wygląda jak kalka sytuacji z zeszłego roku, gdy w podobny sposób usunięto leśną blokadę w Bieszczadach. Ostre środki są coraz częściej stosowane wobec aktywistów przyrodniczych, policja bardzo podobnie zareagowała kilka dni później w Warszawie, gdzie przed siedzibą Lasów Państwowych protestujący solidaryzowali się z aktywistami z Karpat. Powalony na ziemię został także Maciej Piasecki, dziennikarz relacjonujący demonstrację.

Podobne pokazy siły wyglądają na akcje motywowane politycznie. Szkoda, bo turnickie lasy według analiz PAN „są największymi zwartymi kompleksami o wykazanej ciągłości leśnej od 1780 roku”, stanowią ostoję dziesiątek chronionych gatunków (m.in. niedźwiedzi, wilków, rysi i żbików), rosną tam tysiące pomnikowych drzew, żyje 113 gatunków ptaków. Plany utworzenia tam parku narodowego pojawiły się już ponad 30 lat temu.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Reporter „Tygodnika Powszechnego”, członek zespołu Fundacji Reporterów. Pisze o kwestiach społecznych i relacjach człowieka z naturą, tworzy podkasty, występuje jako mówca. Laureat Festiwalu Wrażliwego i Nagrody Młodych Dziennikarzy. Piękno przyrody… więcej