Reklama

Ślad prastarego skorpiona

Ślad prastarego skorpiona

20.01.2020
Czyta się kilka minut
Pływał około 430 mln lat temu w płytkim oceanie nieopodal dzisiejszego jeziora Michigan.
SCIENTIFIC REPORTS
J

Jego skamieniałość wykopano już w latach 80. XX w., ale dopiero teraz został zidentyfikowany przez Andrew Wendruffa i współpracowników jako najstarszy znany skorpion. Skorpiony należą do pajęczaków – drugiej najliczniejszej gromady zwierząt (po owadach) i pierwszych kolonizatorów lądu. Nazwany Parioscorpio venator, miał układy krwionośny i oddechowy bardzo podobne do dzisiejszych skorpionów. Wyróżnia go tułów z siedmiu segmentów. Młodsze skamieniałości mają ich sześć, dzisiejsze skorpiony – pięć. Wiele jego cech sugeruje, że mógł prowadzić wodno-lądowy tryb życia, jak dzisiejsze kraby. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]