Skuteczność religijnej korporacji

Rozpoznawanie i szkolenie przywódców to jedno z najważniejszych zadań korporacji, które pragną odnieść sukces.

13.09.2011

Czyta się kilka minut

Półki księgarskie uginają się pod ciężarem książek odsłaniających tajemnice przywództwa oraz sztuki zarządzania. Czy wśród tego zalewu informacji jest jeszcze miejsce na coś oryginalnego?

Zamiast kolejnego poradnika oferującego gotowe recepty na sukces, Chris Lowney w książce "Heroiczne przywództwo" sięga do założeń zarządzania, jakie wypracowali ponad 400 lat temu jezuici. Taki krok może wydawać się karkołomny, ale Lowney, zanim został menadżerem w bankowości inwestycyjnej w firmie J.P. Morgan, przez siedem lat był jezuitą. Autor szuka odpowiedzi na pytanie: czego szesnastowieczni zakonnicy mogliby nauczyć ludzi XXI wieku na temat przywództwa oraz radzenia sobie ze złożonymi i zmieniającymi się okolicznościami? Wybór jezuitów za punkt odniesienia ma uzasadnienie historyczne i związany jest z sukcesami tej "religijnej korporacji" na różnych polach działalności: duszpasterskiej, naukowej i kulturalnej.

Książka zbudowana jest wokół czterech filarów, które dominują w podejściu jezuitów do zarządzania: samoświadomości, pomysłowości, miłości i heroizmu. Każdy rozdział przybliża jedną z tych zasad, odwołując się do anegdotycznych przykładów zaczerpniętych z historii zakonu. Niektóre z przedstawionych przez autora sytuacji odpowiadają powszechnym wyobrażeniom o życiu księży, inne - wręcz przeciwnie. Pouczające są opisane przez niego przykłady związanych z przywództwem porażek. Dzięki lekturze tej książki czytelnik może się przekonać, że najważniejsze założenia "inteligencji emocjonalnej" zostały odkryte przez św. Ignacego z Loyoli na długo przed tym, zanim je opisał i empirycznie zweryfikował znany psycholog Daniel Goleman.

Książka Lowneya zmusza nie tylko do weryfikacji rozpowszechnionych w naszej kulturze wyobrażeń na temat przywództwa, rekrutacji i kształtowania zwycięskich zespołów, ale wskazuje "narzędzia", którymi posługują się jezuici w swoim "korporacyjnym" myśleniu. Ich sposób działania nie opiera się na modelu "jednego wielkiego człowieka", który prowadzi pozostałych, ale na odkrywaniu przywódcy w sobie samym, trwaniu w stałej gotowości do zmian oraz umiejętności przystosowania się do nich w sposób strategiczny. Książka Lowneya jest dobrą ilustracją powiedzenia, że historia jest nauczycielką życia. Jezuitów zostawia z pytaniem o wierność zasadom, które sprawiły, że odnieśli sukces.

Chris Lowney, "Heroiczne przywództwo. Tajemnice sukcesu firmy istniejącej ponad 450 lat", tłum. Ł. Malczak, WAM 2011, s. 324.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Jezuita, teolog, psychoterapeuta, publicysta, doktor psychologii. Dyrektor Instytutu Psychologii Uniwersytetu Ignatianum w Krakowie. Członek redakcji „Tygodnika Powszechnego”. Autor wielu książek, m.in. „Wiara, która więzi i wyzwala” (2023). 

Artykuł pochodzi z numeru TP 38/2011