Reklama

Skąd niechęć do innych?

Skąd niechęć do innych?

22.05.2017
Czyta się kilka minut
Dlaczego w wielu społeczeństwach, także w polskim, tak żywe są negatywne stereotypy na temat obcych, np. muzułmanów czy imigrantów?
il. Zalley
J

Jedno z psychologicznych wyjaśnień odwołuje się do tzw. błędu homogeniczności grupy obcej, czyli skłonności do postrzegania osób z innej niż własna grupy (etnicznej, religijnej, osób o innym kolorze skóry itd.) jako bardziej podobnych do siebie, niż są one w rzeczywistości. W kontekście przesądów społecznych zjawisko to pod koniec lat 60. XX w. po raz pierwszy zbadał Henri Tajfel, brytyjski psycholog polsko-żydowskiego pochodzenia. Jedno z wyjaśnień odwołuje się do częstotliwości kontaktów: częściej spotykamy osoby z własnej grupy niż innych, dlatego też łatwiej jest nam zauważyć różnorodność swoich, a zarazem ignorować heterogeniczność innych. Nawet jeśli kontakty z przedstawicielami grupy innej niż własna nie są rzadkością, efekt powstawać może na skutek względnej homogeniczności napotykanych osób. Przykładowo, gdy typowy Brytyjczyk zwolennik Brexitu napotyka imigrantów zajmujących gorzej płatne stanowiska i korzystających z zasiłków, może ekstrapolować to doświadczenie na wszystkich obcych. Sam Tajfel twierdził, że niezależnie od liczby kontaktów osoby identyfikujące się bardziej z własną grupą są bardziej skłonne do traktowania wszystkich innych jako „takich samych”. ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]