Reklama

Samozbawienie?

Samozbawienie?

17.05.2015
Czyta się kilka minut
W drugiej połowie Okresu Wielkanocnego Liturgia czyni nas świadkami i towarzyszami misyjnych dróg św. Pawła. W ostatnim tygodniu byliśmy z nim w Koryncie i w Atenach, a wcześniej w Filippi.
W

W Filippi Paweł został – wraz z Sylasem – wtrącony do więzienia (zob. Dz 16) – do „wewnętrznego lochu” – i zakuty w dyby. „O północy Paweł i Sylas modlili się, śpiewając hymny Bogu. (...) Nagle powstało silne trzęsienie ziemi, tak że zachwiały się fundamenty więzienia; natychmiast otwarły się wszystkie drzwi i ze wszystkich opadły kajdany”. Strażnik więzienia – widząc, co się dzieje – chciał się zabić. Został jednak powstrzymany przez Pawła informacją (która zdumiała go pewnie jeszcze bardziej niż trzęsienie ziemi), iż żaden z więźniów nie skorzystał z okazji i nie uciekł. Nastąpiła rozmowa. W przekładzie, z którego korzysta Lekcjonarz, brzmi ona następująco: „Panowie, co mam czynić, aby się zbawić?” – pyta strażnik. „Uwierz w Pana Jezusa – odpowiedzieli mu [Paweł i Sylas] – a zbawisz siebie i swój dom”. I „opowiedzieli naukę Pana jemu i wszystkim jego domownikom”.

Polski...

3440

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Pociesza mnie perspektywa równości i godności każdego. W tym znaczeniu nikt nie może zjednać sobie bóstwa swoimi uczynkami jakiekolwiek one by nie były.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]