Reklama

Ładowanie...

"Zobaczyć Afrykę, to być oślepionym"

16.10.2005
Czyta się kilka minut
Trwająca w Zachęcie wystawa Nostalgia urzeczywistniona przywraca polskiej historii fotografii dzieło wyjątkowe - afrykański zbiór Kazimierza Zagórskiego, jedną z najciekawszych w naszej kulturze wizji odmienności. Jednak debata, jak odczytywać te przejmujące portrety, dopiero przed nami. Czy potrafimy rozminować rasowe i kulturowe stereotypy czasów kolonialnych?.
C

Ciekawość, z jaką patrzymy na fizyczne różnice, wyrasta z dwóch jednoczesnych, choć sprzecznych pragnień - chęci rozpoznania się w Innym i potrzeby wyznaczenia granicy pomiędzy nim a nami. W nieustannej grze między utożsamieniem się i odrzuceniem budujemy naszą tożsamość. Poddajemy Innego stałemu osądowi w kategoriach piękna i brzydoty, normy i przekroczenia, które decydują o akceptacji lub wykluczeniu. Fizyczna odmienność przyciąga i odpycha zarazem.

Wzorce europejskiego patrzenia na ludzką różnorodność wykrystalizowały się wraz z erą kolonialną. Prawda, że jak przystało na dzieło sztuki, fotografie Zagórskiego wymykają się konwencjom epoki, otwierając w nich przestrzenie wolności. Czy możemy jednak zapomnieć, że wyrosły na gruncie kolonialnych wyobrażeń Afryki? Że zrodziły się w czasach fizycznej i moralnej przemocy? I że oglądamy je przez pryzmat...

35326

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]