Reklama

Rzecz, którą się depcze

Rzecz, którą się depcze

16.07.2008
Czyta się kilka minut
Aksamitny dotyk dywanu jest jak chodzenie po bardzo gęstej, świeżo skoszonej trawie. Zanim stopa zapadnie się w gąszcz runa, przez chwilę trzyma się o milimetry nad ziemią. To jest jak sen o lataniu.
M

Medina w Fezie jest jak otoczony wysokim murem labirynt najpierw szerokich, a potem gwałtownie kurczących się uliczek. Te uliczki rozdwajają się, roztrajają, biegną pod najróżniejszymi kątami, czasem są takiej szerokości, że muł ledwie się przeciśnie, często kończą się ślepo. No i najgorsze: prawie nigdy nie ma widoku, żadnego punktu orientacyjnego, tylko odrapane mury.

Jest w medinie garbarnia - wielka przestrzeń, plac pełen kamiennych, okrągłych dziur. Trochę to podobne do wycinka termitiery, ale każdy otwór mieni się innym kolorem. Garbarnię najlepiej oglądać z góry; dookoła są wprawdzie wysokie domy, ale w każdym, na każdym piętrze, sklepy ze skórami i dywanami. Stoją naganiacze i zapewniają o niewinności całego interesu: można wejść na górę i po prostu pooglądać, nie trzeba wcale kupować.

Kłamią. Zamiast przypatrywać się garbarni,...

13574

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]