Reklama

Rzecz, którą się depcze

Rzecz, którą się depcze

16.07.2008
Czyta się kilka minut
Aksamitny dotyk dywanu jest jak chodzenie po bardzo gęstej, świeżo skoszonej trawie. Zanim stopa zapadnie się w gąszcz runa, przez chwilę trzyma się o milimetry nad ziemią. To jest jak sen o lataniu.
M

Medina w Fezie jest jak otoczony wysokim murem labirynt najpierw szerokich, a potem gwałtownie kurczących się uliczek. Te uliczki rozdwajają się, roztrajają, biegną pod najróżniejszymi kątami, czasem są takiej szerokości, że muł ledwie się przeciśnie, często kończą się ślepo. No i najgorsze: prawie nigdy nie ma widoku, żadnego punktu orientacyjnego, tylko odrapane mury.

Jest w medinie garbarnia - wielka przestrzeń, plac pełen kamiennych, okrągłych dziur. Trochę to podobne do wycinka termitiery, ale każdy otwór mieni się innym kolorem. Garbarnię najlepiej oglądać z góry; dookoła są wprawdzie wysokie domy, ale w każdym, na każdym piętrze, sklepy ze skórami i dywanami. Stoją naganiacze i zapewniają o niewinności całego interesu: można wejść na górę i po prostu pooglądać, nie trzeba wcale kupować.

Kłamią. Zamiast przypatrywać się garbarni,...

13574

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]