Reklama

Kierpce na obcasach

Kierpce na obcasach

01.06.2010
Czyta się kilka minut
Inspirowane etnografią projekty polskich dizajnerów to opowieści o poszukiwaniu tożsamości, tęsknocie za wspólnotą, lękach i utopiach współczesności. Do debaty publicznej wprowadzają nową, niepolityczną wartość.
Kierpcasy Olgi "Osh" Szynkarczuk / fot. Jacek Kubiena / Archiwum Muzeum Etnograficznego w Krakowie
P

Przyznaję: całymi latami, jeżdżąc po Polsce, jak tylko mogłam unikałam wizyt u tzw. artystów ludowych, w muzeach poświęconych ludowości czy skansenach. Laikowi słowo "etnografia" wcale nie kojarzyło się dobrze. Nie pamiętałam o romantyczno-profesjonalnych źródłach dziedziny, o której Claude Lévi-Strauss napisał w "Smutku tropików", że - jak matematyka i muzyka - jest powołaniem. Gdzieś zagubiła się opowieść o takich postaciach jak Roman Reinfuss, prawnik, etnograf, który od lat 30. ubiegłego wieku wędrował po Łemkowszczyźnie, słuchając, dokumentując, próbując zrozumieć i ocalić jak najwięcej z tamtejszej kultury (nota bene w tym roku przypada setna rocznica jego urodzin).

Problemy z etnografią

"Etnografia" z jednej strony przywoływała na myśl PRL-owską propagandę z jej mitologią narodowego sojuszu "robotniczo-chłopskiego", z ...

12536

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]