Reklama

Rozwiązać problem wraz z państwem

Rozwiązać problem wraz z państwem

03.05.2021
Czyta się kilka minut
Coraz więcej Mołdawian nie miałoby nic przeciw temu, aby ich kraj stał się częścią Rumunii i Unii Europejskiej. Rzecz nie jest jednak wcale prosta.
W Mołdawii szczepienia prowadzone są głównie dzięki dostawom z Rumunii i Chin, pewną ilość przekazała też Rosja. Na zdjęciu: rosyjska szczepionka na lotnisku w Kiszynowie, 24 kwietnia 2021 r. MIHAI KARAUSH / SPUTNIK / AFP / EAST NEWS
W

Wniemal 30-letniej historii tego państwa, powstałego po rozpadzie Związku Sowieckiego, nigdy jeszcze nie notowano tak wysokiego poparcia dla idei zjednoczenia z zachodnim sąsiadem. Według niedawnego badania agencji sondażowej iData odsetek Mołdawian, którzy opowiadają się za przyłączeniem ich kraju do Rumunii (tzw. unirea), osiągnął zawrotne 44 proc.

Choć niektórzy podają w wątpliwość ten konkretny sondaż, a nawet zarzucają szefowi iData stronniczość, to trudno nie zauważyć, że popularność idei zjednoczeniowej wśród Mołdawian rośnie konsekwentnie od co najmniej pięciu lat. O ile przez znaczną część pierwszej dekady XXI w. tzw. unioniści stanowili niewielką, choć stabilną grupę (10-15 proc.), o tyle w 2016 r. ich odsetek wzrósł do 15-20 proc., w 2018 r. podskoczył do 25 proc., aby w drugiej połowie ubiegłego roku sięgnąć ponad jednej trzeciej społeczeństwa.

30 lat...

10193

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]