Reklama

Rozszerzanie przez zawężanie

Rozszerzanie przez zawężanie

27.09.2011
Czyta się kilka minut
Prezydent Bronisław Komorowski postanowił kolejny raz poszukać salomonowego rozwiązania: krytykowaną powszechnie ustawę o dostępie do informacji publicznej podpisał, jednocześnie zapowiadając, że odeśle ją do Trybunału Konstytucyjnego.
T

Tłumaczy, że choć ustawa mu się nie podoba, inaczej zrobić nie mógł, bo jej odrzucenie skutkowałoby karą finansową nałożoną przez Unię.

Oparta na unijnej dyrektywie ustawa powinna była zostać wprowadzona w życie sześć lat temu. Dlaczego przez sześć lat w tej sprawie działo się niewiele? Odpowiedzi znamy: były istotniejsze problemy, nie złożyło się, kryzysy gabinetowe, negocjacje i sprawy na ostrzu noża. Efekt? Ustawę rząd przepycha przez parlament w ostatnim możliwym momencie, na dodatek pomijając konsultacje społeczne.

Rząd nie tłumaczy jednak, dlaczego konieczny okazał się zapis, który zezwala władzom na odmowę dostępu do informacji w przypadku, gdy dotyczą one ważnych interesów gospodarczych czy postępowań sądowych z udziałem państwa. W polskim prawie takie zapisy od dawna istnieją, więcej: są wykorzystywane bardzo arbitralnie, o czym "...

1823

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]