Reklama

Ładowanie...

Rozmowa z filozofem

05.06.2005
Czyta się kilka minut
Jest wrzesień 1983 r. Na plebanii w pod paryskim Clamart kończę doktorat o filozofii nadziei Paula Ricoeura. Na tym samym piętrze mieszka Jean Millet, stary francuski ksiądz, kiedyś kapelan paryskiego liceum Stanislas, potem proboszcz kilku podparyskich parafii, a po rezygnacji z probostwa po prostu wikariusz w Clamart. - Wiesz - odzywa się kiedyś do mnie przy śniadaniu - twój Ricoeur był dziekanem Wydziału Humanistycznego w naszym Nanterre. Studenci w dniach rewolty '68 roku wypisali mu nad katederką: Ricoeur - stary osioł. A on pod tym napisem prowadził wykłady.
W

Wiem, wiem, to znana historia. Jean nie daje jednak za wygraną: - Ale pewnie nie wiesz, że Ricoeur był moim parafianinem, gdy jeszcze pracowałem w Chatenay-Malabry.

Jak to parafianinem? Przecież to protestant. - No tak, ale dla niego te podziały nie były takie ważne. Czasem on lub ktoś z rodziny wpadał, gdy coś organizowaliśmy. Chcesz, zadzwonię, może będzie mógł cię przyjąć.

Oczywiście, że chcę. Wieczorem Jean mówi spokojnym głosem: - Załatwione. Jutro po Mszach jedziemy. Ma spotkanie w centrum protestanckim.

Niedziela jest dżdżysta. Wysłużona renówka starego wikarego sunie spokojnie, jakby pogodzona z własnym losem. Parkujemy i wchodzimy do centrum. Sporo ludzi. Pytamy o Ricoeura. “Tak, jest i to od czterech godzin. Miał referat na temat tradycji. Teraz dyskutują" - kobieta wskazuje oszkloną salę. Wchodzimy. Widać grupę ludzi...

5863

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]