Reklama

Rozkład jazdy

Rozkład jazdy

20.01.2006
Czyta się kilka minut
Dostaję listy, których autorki i autorzy oczekują, że zgodzę się na osobiste spotkanie i że wyniknie z tego jakaś korzyść dla Polski. Nadzieje płynące z lektury mojej publicystyki są jednak płonne, jestem już przygłuchym starcem i jeżeli w ogóle coś ważnego powiedziałem, to w moich książkach. Nie mogę w pojedynkę ratować naszego kraju, nigdy zresztą nie chciałem wchodzić do polityki, nawet doradczo. Co ważniejsze, aby w ogóle taką funkcję i takie honory przyjąć, trzeba mieć zaplecze polityczne, a wokół mnie nie ma nikogo oprócz rodziny i kilku psów.
C

Czytam nadal Rymkiewicza; w zakończeniu jego encyklopedii Słowackiego opisany jest dokładnie powtórny pogrzeb tego poety w czerwcu 1927 roku (miałem wtedy niespełna sześć lat). Jak zauważa Rymkiewicz, nigdy przedtem nic takiego się w Polsce nie zdarzyło, był to wybuch jakiejś mocy duchowej, jakby ze Słowackiego właśnie rodem, choć inspirowany i nieco instrumentalizowany przez Piłsudskiego. Oczywiście wielu spośród tych, co brali w uroczystościach udział, nigdy w życiu nie czytało Słowackiego, ale takie zrywy są ważne i potrzebne, nawet jeśli ogień, który wtedy płonie, okaże się słomiany.

Druga moja lektura to książka Kornela Makuszyńskiego "O dwóch takich, co ukradli księżyc". Mam obawę niespokojną, że zawiera ona prefigurację losu braci Kaczyńskich. Nie dlatego, że zagrali oni za młodu Jacka i Placka, ale ze względu na epilog, w którym się okazuje, że...

6600

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]