Reklama

Ładowanie...

Rodowód króla Dawida

07.05.2017
Czyta się kilka minut
W żydowskiej mistyce mowa jest o dziesięciu sefirach, sposobach i etapach objawienia. Królestwo – malchut – to poziom najniższy, ostatni, związany z pniem drzewa i korzeniami.
W

W królestwie niebieskim, sprowadzonym na ziemię w czasach mesjańskich, będziemy wprost odczuwać Jego wolę. Nastanie ono dzięki Mesjaszowi wywodzącemu się z domu Dawida. Jeśli do misji mesjańskiej przeznaczony jest dom Dawida, to tym bardziej trzeba poznać rodowód króla. Jak było naprawdę, nie wiemy. Czasem archeologowie przynoszą niepokojące wiadomości, pisząc o Dawidzie nie tyle jako o królu, ile o szefie silnej grupy (bandy?) zbrojnej. Z pewnością niewiele da się powiedzieć o ówczesnej Jerozolimie. Wygląda na to, że była małą, zakurzoną i niegościnną wioską.

Wiemy, że istniały dwa królestwa: północne – Izraela i południowe – Judy. Pierwsze, naówczas potężniejsze, zostało zniszczone, a dziesięć mieszkających tam plemion wziętych do niewoli asyryjskiej. Zatraciły na wygnaniu swoją tożsamość i ślad po nich zaginął. Ocalały dwa południowe plemiona, a ród Judy osiągnął królewskie...

2905

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + karnet filmowy
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp roczny + karnet filmowy
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]