Reklama

Raperzy po przejściach

Raperzy po przejściach

03.04.2016
Czyta się kilka minut
Marcin „Abradab” Marten i Michał „Joka” Marten z Kalibru 44: Po przeciętnym 40-latku widać, jakiej muzy słuchał w młodości: czy był punkiem, metalem, czy hip-hopowcem. Chociaż pracuje w korpo, jego przeszłość widać w drobiazgach, ubraniach, słowach.
Abradab i Joka na scenie Fot. Jacek Domiński / REPORTER
Z

Zaczynali w 1994 roku – w czasach, kiedy Polska nie znała hip-hopu. Szybko stali się sensacją. Ze swoim psychodelicznym, agresywnym stylem rapowania i tekstami, w których eksplorowali ciemne strony psychiki, Kaliber 44 stał się zjawiskiem na polskiej scenie muzycznej. W 1998 r. rozstali się z jednym z założycieli zespołu, legendarnym Magikiem, który dwa lata później wyskoczył z okna swojego mieszkania w Katowicach. Nagrali jeszcze jedną płytę i zniknęli. W tym czasie Marcin „Abradab”, starszy z braci Martenów, założycieli Kalibra 44, zdążył dorobić się solowej marki. Jego „Czerwony album” z 2004 r. ma już status klasyka polskiego hip-hopu. Michał „Joka” Marten pracował w Stanach Zjednoczonych. Na scenie pokazywał się tylko okazjonalnie. Obaj założyli rodziny. Kilka razy zapowiadali powrót, ale na scenie pojawili się tylko na kilku koncertach w 2013 r. Teraz, po prawie 16 latach,...

13557

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]