Reklama

Ładowanie...

Pytanie na osobności

20.06.2004
Czyta się kilka minut
Gdy spotykam człowieka, który szybko i gładko wyznaje swoją wiarę, rodzi się we mnie nieufność. Zastanawiam się, czy na pewno wie, o czym mówi. Zainfekowałem się takim sceptycyzmem, gdy kilkanaście lat temu we wspólnotach o zabarwieniu charyzmatycznym modne było zadawanie pytania: Kim jest dla Ciebie Jezus Chrystus, na które należało zgodnie ze zwyczajem środowiska odpowiedzieć: Panem i Zbawicielem.
-

---ramka 332007|prawo|1---Dziwiła mnie łatwość wypowiadania tego zdania i jego identyczna za każdym razem forma, bardziej przypominająca wyuczoną formułkę niż wyznanie wiary, poprzedzone samotnym zmaganiem na drodze do Boga. Zapewne wiele osób było świadomych treści, które niosą te słowa, być może w ich sercach nabierały one osobistych odcieni, jednak na zewnątrz nie było to widoczne. W dodatku takie wyznanie niewiele kosztowało, bo pytający i odpowiadający należeli do tego samego ruchu.

W zupełnie innej atmosferze toczył się dialog między uczniami a Jezusem, który podczas modlitwy na osobności zadał pytanie, za kogo uważają Go tłumy. Gdy apostołowie zrelacjonowali głosy ówczesnej opinii publicznej, Chrystus zawęził pytanie do obecnej przy Nim wspólnoty. Słowa o konieczności zaparcia się siebie oraz o traceniu życia, które w tym kontekście umieszcza...

2788

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]