Reklama

Ładowanie...

Puste ramy w muzeach

Puste ramy w muzeach

19.09.2022
Czyta się kilka minut
Kilkanaście muzeów weźmie udział w kampanii „Puste Ramy”.
PIXABAY
Z

Zainicjowana przez MKiDN akcja przypomina o dziełach sztuki zagrabionych w czasie II wojny światowej „zarówno przez okupanta niemieckiego, jak i rosyjskiego” – podkreślał podczas konferencji prasowej w Wilanowie wicepremier Piotr Gliński. Liczbę zaginionych obiektów szacowano zaraz po wojnie na mniej więcej pół miliona, ich baza dostępna jest na stronie dzielautracone.gov.pl. Mimo że część eksponatów udało się odzyskać (ostatnio do Muzeum Narodowego we Wrocławiu wróciło zaginione po 1942 r. „Opłakiwanie Chrystusa” z warsztatu Lucasa Cranacha Starszego), los wielu wciąż pozostaje nieznany. Zdaniem MKiDN kampania może się przyczynić do ich odnalezienia.

Na podobny krok zdecydował się kilka lat temu dyrektor florenckiej Galerii Uffizi. W miejscu „Wazonu z kwiatami” Jana van Huysuma wywiesił jego czarno-białą kopię z napisem „skradzione”, co przyspieszyło negocjacje w sprawie powrotu obrazu do placówki. W polskich muzeach zawisną nie kopie, tylko puste ramy i tablice przypominające o stratach. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]