Reklama

Psycholog na każdej porodówce

Psycholog na każdej porodówce

30.08.2021
Czyta się kilka minut
Zatrudnienie psychologa na przynajmniej pół etatu będzie obowiązkiem wszystkich oddziałów ginekologiczno-położniczych.
Z

Zatrudnienie psychologa na przynajmniej pół etatu będzie obowiązkiem wszystkich oddziałów ginekologiczno-położniczych w szpitalach I i II stopnia referencyjności, czyli na oddziałach, w których odbiera się porody naturalne i niepowikłane. Ministerstwo Zdrowia przekazało właśnie do konsultacji projekt rozporządzenia, które wprowadza nowe wymogi.

Zmiana, której od lat domagały się m.in. organizacje zabiegające o podwyższenie standardów opieki okołoporodowej i Rzecznik Praw Pacjenta, to efekt krytycznego raportu NIK z lutego, w którym opisano, jak wygląda opieka nad pacjentkami w przypadkach poronień i tymi, które urodziły martwe dziecko. Skontrolowano wtedy 37 szpitali z siedmiu województw – żaden nie zapewniał wystarczającej opieki kobietom, blisko 35 proc. z nich nie miało możliwości, by skorzystać z pomocy psychologa. Personelowi szpitali często brakowało umiejętności rozmowy z pacjentką, a psychologowie, jeśli już w szpitalach byli, to na zasadach współpracy, zatrudnieni najczęściej na podstawie umów cywilno-prawnych.

Skala osób, które potrzebują takiej pomocy, jest zaś bardzo duża: w Polsce w latach 2017-19 co roku ok. 1700 kobiet rodziło martwe dziecko, a u ok. 40 tys. ciąża kończyła się poronieniem.©℗


Posłuchaj: Karolina Przewrocka-Aderet rozmawia z Małgorzatą Frej, lekarką pediatrą, twórczynią grupy wsparcia dla kobiet w ciąży, połogu i wczesnym macierzyństwie „Czułe Matki”.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarka, redaktorka wydania internetowego „Tygodnika Powszechnego”. Absolwentka dziennikarstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Laureatka IV edycji Stypendium im. Leopolda Ungera dla...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]