Reklama

Ładowanie...

Przezroczysty

05.07.2015
Czyta się kilka minut
Księdzem był przez kilka miesięcy, ale zdążył zmienić życie parafian. W dniu pogrzebu Piotra Błońskiego ludzie rozdali trzy i pół tysiąca obrazków z jego podobizną. Właśnie minęła rocznica jego śmierci.
Ksiądz Piotr Błoński Fot. Archiwum Katedry w Płocku
S

Stanął pod Kasprowym, pogoda była ponura, gęsta mgła zasłoniła szczyt. Obok matka z ojcem przejęci mówili, że nie da rady: tyle metrów! On – jak kartka papieru, piórko. Uparł się, że chce pojechać. Po trzech dniach ciężkiego bólu, w chwili ulgi, zapytał lekarzy: „Mogę?”. Nie mieli serca odmówić.

Na Kasprowy wjechali wyciągiem, zatrzymali się na szczycie i wtedy – tak później opowie – mgła się rozstąpiła, wyszło słońce. Matka i ojciec robili zdjęcia.

On: słaby, na morfinie, jedną nogą na tamtym świecie. Szczęśliwy, bo już dawno sobie wymarzył, że zdąży rodzicom pokazać góry.

Proboszcz – przyjaciel – powie o nim: przezroczysty przed Panem Bogiem.
 

Piotrek
Na grób w parafii Skępe, skąd pochodził, przyjeżdżają obcy ludzie. Stawiają kwiaty, znicze, odmawiają modlitwy. Często są to modlitwy w obcych językach; gazety pisały o nim nawet...

11796

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]