Reklama

Przez wojnę do pokoju

Przez wojnę do pokoju

30.03.2003
Czyta się kilka minut
Z Georgem Weiglem, amerykańskim filozofem i teologiem, rozmawiają Mateusz Flak i Marek Zając
T

TYGODNIK POWSZECHNY: Jakie jest Pana - obywatela USA i katolika - stanowisko w sprawie wojny w Iraku?
GEORGE WEIGEL: Przede wszystkim: to, co rozpoczęło się 20 marca, nie jest „wojną”, ale interwencją militarną w celu rozbrojenia Iraku, czego domagała się ONZ. Na pewno nie jest to wojna z narodem irackim; to operacja przeciwko reżimowi, który w ciągu ostatnich 12 lat odrzucił 17 rezolucji Rady Bezpieczeństwa i po którym żadna racjonalnie myśląca osoba nie spodziewa się, że kiedykolwiek dobrowolnie pozbędzie się broni masowego rażenia.

Akcję w Iraku postrzegam przez pryzmat tradycji wojny sprawiedliwej, o której piszę od 25 lat. Kilka miesięcy temu doszedłem do niełatwego wniosku, że jedynym sposobem na zmierzenie się z poważnym zagrożeniem dla pokoju, porządku i społeczności międzynarodowej, jakim jest iracki reżim, pozostaje interwencja zbrojna.

...
21134

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]