Reklama

Przez rany Zmartwychwstałego

Przez rany Zmartwychwstałego

10.04.2007
Czyta się kilka minut
"Gdy zdrajca Judasz opuścił Wieczernik, nad Chrystusem gęstniał mrok opuszczenia i nienawiści. To, co wspominać będziemy w najbliższych dniach, to najwyższe starcie między Światłem a Ciemnością, między Życiem a Śmiercią - powiedział Benedykt XVI w środowej katechezie przed Triduum Paschalnym.
W

W Wielki Czwartek rano Papież odprawił Mszę św. Krzyżma, podczas której zebrani księża odnowili przyrzeczenia kapłańskie. Papież w homilii przytoczył bajkę Lwa Tołstoja, w której król, pragnąc przekonać się, kim jest Bóg, zgodził się na propozycję ubogiego pasterza, by zamienić się szatami. "To właśnie jest to, co zrobił Bóg - mówił Benedykt XVI. - Dokonał świętej zamiany: przyoblekł to, co nasze, abyśmy mogli otrzymać to, co było jego". Papież podkreślił, że to na chrzcie człowiek przyobleka się w Chrystusa. Następnie wskazał, że "i w kapłaństwie dochodzi do wymiany: w sprawowaniu sakramentów kapłan nie reprezentuje samego siebie. Fakt, że jesteśmy przy ołtarzu ubrani w szaty liturgiczne, musi jasno ukazywać obecnym, że jesteśmy tam w osobie Innego". Papież wyjaśniał znaczenie kolejnych elementów kapłańskiego stroju. Humerał symbolizuje dyscyplinę zmysłów i myśli. Alba...

6483

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]