Reklama

Przez ramkę

Przez ramkę

30.05.2016
Czyta się kilka minut
W drewutni odnalazłem ramki pszczele. Wciśnięte w najciemniejszy kąt. Ciemnobrązowe, ciężkie od wosku.
Fot. Grażyna Makara
Paweł Reszka / Fot. Grażyna Makara
P

Podnoszę ramkę do oczu. Patrzę przez nią. Robi się obrazek: dom, kilka starych owocowych drzew, drewniany płot, wszystko zagubione pośród sosnowego lasu.

Kiedyś była tu wieś. Pamiętam, jak sąsiad mówił mi: – Na tej ziemi, co teraz jest pana, stały ule. Dobre miejsce.

Wiem. Wystarczy wyjść między drzewa – bzy, jarzębiny – stanąć w milczeniu. Powietrze będzie drżało niemal od ruchu ich skrzydeł. Ich świat jest szlachetny, zapracowany, wypełniony jednostajnym brzęczeniem. Pamiętam, że w mojej rodzinie – dawno temu – też były ule. Z mgły wspomnień wyłaniają się opowieści pełne dziwnych słów. Przerażający strój – jakby kosmonauty – wiszący w stodole u dalekiego wuja czy stryja. Dziwna maszyna z korbą do oddzielania miodu od wosku. W końcu ja – w krótkich gatkach. Gorące lato. Niedziela. Dorośli biesiadują w chłodnym pokoju. Ja biegam po sadzie. Chcę, by wiatr wywiał mi z...

4244

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]