Reklama

Ładowanie...

Przewodnik nie całkiem poprawny

13.04.2003
Czyta się kilka minut
Prawie każdego czeka kiedyś wizyta w kancelarii parafialnej. Zwykle się jej obawiamy, gdyż nie bardzo wiemy, czego możemy oczekiwać od księdza - zwłaszcza w sytuacji, gdy nasze losy się pokomplikowały. Dlatego pomysł dominikańskiego wydawnictwa „W drodze”, by opracować praktyczny przewodnik po prawie kanonicznym, jest strzałem w dziesiątkę.
K

Książka, pod chwytliwym tytułem „Nie taki proboszcz straszny”, ma przystępną formę wywiadu-rzeki. Do rozmowy zasiedli dwaj dominikanie: prawnik - o. Tomasz Wytrwał, który jest zarazem duszpasterzem rodzin i notariuszem w Metropolitalnym Sądzie Warszawskim oraz proboszcz - o. Krzysztof Popławski, obecnie misjonarz w Chinach. Pytania - zwykle podchwytliwe - zadaje Anna Gruszecka, dziennikarka poznańskiego radia „Merkury”. W tekst włamano cytaty z Kodeksu Prawa Kanonicznego lub fragmenty doktrynalnych dokumentów Kościoła. Każdy rozdział zaczyna się fragmentem fikcyjnej wypowiedzi, ilustrującej potoczne myślenie o omawianym problemie. Ponadto, by ostatecznie przekonać czytelnika, że zarówno proboszcz, jak i prawo kanoniczne nie jest „takie straszne” („prawo ma człowiekowi służyć i pomagać, a nie gnębić go i zniewalać”), przewodnikowi towarzyszą dowcipne rysunki Andrzeja Zaręby.

W...

9937

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]