Reklama

(Prze)świadczenie

(Prze)świadczenie

20.09.2011
Czyta się kilka minut
Najstarsze w kraju hospicjum św. Łazarza w Krakowie świętuje 30 lat istnienia. Ale ze względu na chroniczne niedofinansowanie, może być zmuszone do ograniczenia działalności.
W

W życiu chrześcijanina nie wystarczy słowo, trzeba iść dalej, bo liczy się czyn, świadectwo życia Ewangelią - powiedział kard. Stanisław Dziwisz, wspierający od lat działania hospicjum, podczas spotkania z dziennikarzami. Przypomniał słowa Chrystusa: "Byłem chory, a odwiedziliście Mnie". Metropolita krakowski nazwał opiekę paliatywną - traktowanie umierających z godnością i miłością - wielkim dziełem miłosierdzia, wpisującym się w tradycję Brata Alberta, Matki Teresy czy w kult sprawowany w Łagiewnikach.

Przypomniał, że początki idei hospicyjnej w Polsce to efekt zwołanego przez kard. Karola Wojtyłę Synodu Krakowskiego: w 1975 r. z inicjatywy redaktorki "Znaku" Haliny Bortnowskiej (wcześniej pracowała w londyńskim hospicjum św. Krzysztofa) członkowie zespołu synodalnego Arka Pana zaczęli odwiedzać oddziały krakowskich szpitali i prowadzić zbiórkę na budowę...

4542

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]