Reklama

Przerwa na obiad

Przerwa na obiad

15.06.2003
Czyta się kilka minut
W dłuższej perspektywie Polska będzie atrakcyjnym partnerem dla USA tylko wtedy, gdy będzie coś znaczyć w Unii Europejskiej. Owo „coś” oznacza zdobycie zrozumienia i posłuchu wśród tych państw członkowskich UE, które ulegają tendencji do ustawiania nas dalej w szeregu, niż wynika to z politycznej arytmetyki.
D

Do niedawna zajmowanie się relacjami euroatlantyckimi wydawało się być tematem bezpiecznym. Większość potencjalnych pułapek - jak, na przykład, iracka - była rozpoznana i opisana, a obserwatorzy zgadzali się, że choć perspektywy polityczne Ameryki i Europy oddalają się, ów dryf kontynentalny będzie powolny i nie stanowi nagłego zagrożenia dla fundamentu ich współpracy. Po wydarzeniach ostatnich miesięcy napisanie czegokolwiek zaczyna być ryzykiem, także zawodowym. Pamięć o politologach, którzy przepowiadali trwałość sowieckiej dominacji w Europie Wschodniej, a potem ze zdziwieniem dowiedzieli się o upadku muru berlińskiego, nakazuje ostrożność. Choć z oczywistych względów o żadnej analogii nie może tu być mowy, zastanawia jedno: ile jeszcze odporności zostało po obu stronach Atlantyku, lub też co musi się jeszcze zdarzyć, aby współpraca ta przybrała nowy, w domyśle lepszy, kształt?...

10250

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]