Reklama

Przedsiębiorcy na drzewo

Przedsiębiorcy na drzewo

25.05.2020
Czyta się kilka minut
L

Lasy Państwowe niszczą polski przemysł drzewny” – to tytuł ogłoszenia, które w minionym tygodniu zamieściła w jednej z gazet Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego. Zdaniem przedsiębiorców kontrolowany przez Skarb Państwa leśny monopolista nie chce przyjąć do wiadomości, iż w marcu zamrożenie gospodarki drastycznie zmniejszyło płynność finansową firm branży drzewnej, i nie zgadza się m.in. na obniżki cen oraz dostawy surowca z wydłużonymi terminami płatności.

W niektórych regionach drewna zaczyna zresztą brakować – co w kraju porośniętym w 30 proc. lasami budzi wśród przedsiębiorców podejrzenia, że Lasy Państwowe wykorzystują ostatnie osłabienie złotego i eksportują przez pośredników surowiec przeznaczony pierwotnie na krajowy rynek.

Lasy Państwowe tłumaczą, że istotnie, ograniczyły produkcję, ponieważ krajowi odbiorcy w obliczu recesji gwałtownie ograniczają zamówienia, a na to, dokąd trafia kupione w nadleśnictwach drewno, nie mają wpływu. Ceny mają zaś konkurencyjne w stosunku do drewna z importu. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Historyk starożytności, który od badań nad dziejami społeczno–gospodarczymi miast południa Italii przeszedł do studiów nad mechanizmami globalizacji. Interesuje się zwłaszcza relacjami...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]