Reklama

Ładowanie...

Programowanie neuronów

Programowanie neuronów

29.06.2020
Czyta się kilka minut
C

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami motorycznymi, m.in. sztywnością mięśni i niemożnością wykonywania precyzyjnych ruchów. Jej przyczyna leży w obumieraniu neuronów wydzielających dopaminę w strukturze mózgowej zwanej istotą czarną. Obecne metody leczenia tej choroby mają ograniczoną skuteczność. Dzięki badaniom dwóch zespołów, opublikowanym równolegle w „Cell” i „Nature”, pojawia się szansa na nową terapię.

Naukowcy najpierw przeprogramowali in vitro mysie i ludzkie komórki występujące w mózgu, zwane astrocytami, w neurony zdolne do produkowania dopaminy. Udało im się to dzięki modyfikacjom genetycznym ukierunkowanym na wyeliminowanie z komórek białka zwanego PTB, odgrywającego kluczową rolę w zwyczajnym rozwoju astrocytów. Następnie oba zespoły przeprogramowały astrocyty w neurony w eksperymencie przeprowadzonym na specjalnie dobranych żywych myszach, będących zwierzęcym modelem choroby Parkinsona. Przekształcone komórki okazały się obiecująco podobne do tych samych neuronów, których brakuje u chorych na parkinsona.

Metody te trzeba jednak jeszcze bardzo usprawnić, by można je było choćby eksperymentalnie wykorzystać u ludzi. ©

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]