Reklama

Prezydent wszystkich Polaków?

Prezydent wszystkich Polaków?

18.09.2005
Czyta się kilka minut
Cuda się zdarzają, także w polityce. Ale choć do wyborów parlamentarnych zostało jeszcze kilkanaście dni, a do prezydenckich miesiąc, karty wydają się rozdane. Tak przynajmniej uważa prezydent Aleksander Kwaśniewski, który kilka dni temu w radiowym wywiadzie przyznał, że w demokracji nie zawsze wygrywa ten, kogo on chciałby widzieć zwycięzcą. Specjaliści od marketingu objaśniają na różne sposoby ów sprint Donalda Tuska. Najwięcej mówi się o jego sprawnej kampanii. Spece od public relations nie powinni jednak nie doceniać społeczeństwa. Przyczyna wzrostu notowań Tuska wydaje się głębsza: to chyba on trafnie rozpoznał oczekiwania wyborców.
T

Te zaś są dwojakiej natury. Po pierwsze, Polacy chcą zmiany. Dosyć mają SLD i afer na najwyższym szczeblu. Także prezydent Kwaśniewski postrzegany jest jeśli nie jako patron układów finansowo-politycznych, to przynajmniej jako ktoś, kto musiał wiedzieć o wielu sprawach, ale niewiele robił, by coś zmienić. W takiej atmosferze nie ma łatwo Włodzimierz Cimoszewicz, prezentowany (początkowo) jako “następca" Kwaśniewskiego. Tym bardziej, że kandydat SLD - lansowany jako człowiek wiarygodny i uczciwy - stracił etyczną integralność. Nie chodzi o zarzuty Anny Jaruckiej, ale o to, że ujrzeliśmy polityka, który poniewczasie zmuszony był przyznać, iż kilka lat temu, zaraz po złożeniu państwowej funkcji, grał na giełdzie sumami dla przeciętnego obywatela niewyobrażalnymi. Gra na giełdzie nie jest karalna, ale to, co nie jest prawnie politykowi zakazane, nie musi być etyczne: politykowi...

2039

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]