Reklama

Ładowanie...

Prezydent wszystkich Polaków?

18.09.2005
Czyta się kilka minut
Cuda się zdarzają, także w polityce. Ale choć do wyborów parlamentarnych zostało jeszcze kilkanaście dni, a do prezydenckich miesiąc, karty wydają się rozdane. Tak przynajmniej uważa prezydent Aleksander Kwaśniewski, który kilka dni temu w radiowym wywiadzie przyznał, że w demokracji nie zawsze wygrywa ten, kogo on chciałby widzieć zwycięzcą. Specjaliści od marketingu objaśniają na różne sposoby ów sprint Donalda Tuska. Najwięcej mówi się o jego sprawnej kampanii. Spece od public relations nie powinni jednak nie doceniać społeczeństwa. Przyczyna wzrostu notowań Tuska wydaje się głębsza: to chyba on trafnie rozpoznał oczekiwania wyborców.
T

Te zaś są dwojakiej natury. Po pierwsze, Polacy chcą zmiany. Dosyć mają SLD i afer na najwyższym szczeblu. Także prezydent Kwaśniewski postrzegany jest jeśli nie jako patron układów finansowo-politycznych, to przynajmniej jako ktoś, kto musiał wiedzieć o wielu sprawach, ale niewiele robił, by coś zmienić. W takiej atmosferze nie ma łatwo Włodzimierz Cimoszewicz, prezentowany (początkowo) jako “następca" Kwaśniewskiego. Tym bardziej, że kandydat SLD - lansowany jako człowiek wiarygodny i uczciwy - stracił etyczną integralność. Nie chodzi o zarzuty Anny Jaruckiej, ale o to, że ujrzeliśmy polityka, który poniewczasie zmuszony był przyznać, iż kilka lat temu, zaraz po złożeniu państwowej funkcji, grał na giełdzie sumami dla przeciętnego obywatela niewyobrażalnymi. Gra na giełdzie nie jest karalna, ale to, co nie jest prawnie politykowi zakazane, nie musi być etyczne: politykowi...

2039

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Black Friday: Dostęp 18-miesięczny
199,90 zł

540 zł 340 zł taniej w ofercie Black Friday (pół roku w prezencie)
Aż 547 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]