Reklama

Ładowanie...

Prezydent Litwy na barykadzie

29.02.2004
Czyta się kilka minut
Rolandas Paksas, któremu specjalna komisja litewskiego Sejmu postawiła 18 lutego sześć zarzutów, nie składa broni. Stanowczo zaprzecza wszystkiemu, choć posłowie badający “umoczenie" prezydenta potwierdzili oraz umotywowali prawnie zasadność wszystkich punktów oskarżenia - w tym stwarzanie zagrożenia dla bezpieczeństwa państwa poprzez uleganie osobom powiązanym z rosyjskim światem przestępczym i z rosyjskimi służbami specjalnymi, nieposzanowanie prawa oraz nadużywanie stanowiska. Procedura odsunięcia Paksasa z urzędu prezydenckiego wchodzi zatem w decydującą fazę.
T

Tymczasem prezydent jeździ po kraju, przekonuje ludzi, że jest ofiarą spisku elit i nadal obiecuje przywrócenie porządku (było to jego główne hasło wyborcze). Ustawiona przez Paksasa barykada coraz mocniej dzieli społeczeństwo. Po jednej stronie znaleźli się ci, którzy trwają przy prezydencie, po drugiej - jego coraz bardziej zagorzali przeciwnicy. Ta polaryzacja postaw wśród Litwinów jest niepokojąca; jeszcze bardziej niepokoić musi radykalizacja obu stron sporu (populizm prezydenckich haseł, skrajności ocierające się o faszyzm, jawny nacjonalizm to mieszanka wybuchowa).

Niezależnie od tego, czy w ciągu najbliższych trzech miesięcy Paksasowi uda się obronić, czy - co bardziej prawdopodobne - będzie musiał w niesławie odejść, trudno będzie przywrócić równowagę społeczną. Nie jest to dobry prognostyk na progu wstąpienia Litwy do Unii Europejskiej.

901

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]