Reklama

Ładowanie...

Poza potępieniem i apologią

23.04.2012
Czyta się kilka minut
Jedni uważają go za dyktatora. Inni widzą w nim nadzieję dla Europy Środkowej i wzór do naśladowania. Jaki jest naprawdę? Oto pięć tez o Węgrzech Orbána.
T

TEZA 1: Gdyby szukać jednego słowa dla opisania zmian na Węgrzech w ciągu ostatnich dwóch lat, byłaby to „konsolidacja”.

Konsolidacja – na poziomie ludzi i struktur. Większość wysokich urzędników jest dziś związanych (politycznie, czasem rodzinnie) z rządzącym Fideszem. Ze starych instytucji wyłaniane są nowe, jak Rada Mediów i Narodowe Biuro Sądownicze. Innym – jak Trybunał Konstytucyjny i bank centralny – ze względu na prawne trudności w odwołaniu kierownictwa ograniczany jest zakres uprawnień. Fidesz zrobił też wiele, by ułatwić sobie następne wybory: nowa ordynacja wzmacnia ugrupowanie zwycięskie, a obywatele węgierscy zza granicy, którzy właśnie otrzymali prawo do głosowania, zapewne odwdzięczą się za troskę o ich interesy. Zresztą nawet jeśli Fidesz przegra, to i tak – przez przedłużenie kadencji najważniejszych urzędników i rozszerzenie spraw, do...

10068

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + karnet filmowy
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp roczny + karnet filmowy
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]