Reklama

Ładowanie...

Portrety Piekła

13.04.2003
Czyta się kilka minut
Ilustracja książkowa bywa świadectwem pychy. Także momentem odpoczynku w lekturze lub lakonicznym jej podsumowaniem. Rzadko stanowi rzeczywisty dialog artystów, taki, który wyprowadza ilustrację poza sztuki użytkowe. A jeszcze rzadziej - poza bezpośredniość przekazu dzieła, do którego się odnosi.
N

Największy w historii polskiej grafiki, znakomity cykl dantejski Jerzego Panka - kto wie, czy nie najbardziej dramatyczne doświadczenie artystyczne „Samotnika z ulicy Szerokiej” - miał swój początek w zamówieniu Państwowego Instytutu Wydawniczego, który w 1964 roku rozpoczął pracę nad jubileuszowym wydaniem „Boskiej Komedii”, zamawiając ilustracje u kilkunastu twórców. Wydarzenie to okazało się szczęśliwym impulsem; książka już powstała, a Jerzy Panek dalej wycinał w desce swoje piekielne głowy. Do 1970 roku powstało ponad sto drzeworytów.

Obecnie, po trzydziestu przeszło latach od zakończenia tej pracy, doszło wreszcie do podsumowania spotkania Panka z arcydziełem Dantego. Krakowska „Jan Fejkiel Gallery” wydała rozproszony dotąd cykl drzeworytów w formie albumu, uzupełnionego o teksty najwybitniejszych dziś znawców twórczości Panka: Jana Fejkla, Giseli Burkamp i Danuty...

8544

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]