Reklama

Ponad dyplomacją

Ponad dyplomacją

09.02.2003
Czyta się kilka minut
To dobrze, że ks. Henryk Witczyk podjął polemikę z moim artykułem - w ten sposób coś, co nazwałem „zgrzytem”, staje się podstawą do rozmowy, która wszystkim nam może pomóc w poszukiwaniach właściwego rozumienia dialogu. Muszę jednak stwierdzić, iż artykuł Szanownego Oponenta mnie nie przekonał.
M

Mam poczucie, że dobrze zrozumiałem odczyt ks. Witczyka. Zresztą podobne odczucia miał zarówno rabin Rosen, jak i kilku obecnych tam katolików, z którymi później rozmawiałem. Żeby nie wikłać się w ustalanie, co dokładnie było wówczas powiedziane, pozwolę sobie odwoływać się tylko do artykułu Księdza Profesora. Główny zarzut wobec mnie brzmi tak: nie zrozumiałem, że chodziło mu nie o nawracanie Żydów, ale o „ich zbawienie”. (Nawiasem mówiąc, uważam, że słowo „Żyd” należy pisać dużą literą w każdym kontekście, niezależnie od wskazań gramatycznych, albowiem rozróżnianie aspektu religijnego od narodowego jest w tym przypadku zbyt niejednoznaczne, jeśli w ogóle możliwe). Zbawienie możliwe „tylko dzięki zmartwychwstaniu Chrystusa”, przy czym tylko sam Bóg „objawia się człowiekowi (oświeca go) i tylko On daje mu spotkać się ze zmartwychwstałym Zbawicielem”. Niektórym będzie to dane - dodaje...

6680

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]