Reklama

Polityka w homilii

Polityka w homilii

09.07.2007
Czyta się kilka minut
Z przyjemnością przyglądam się dyskusji "Czy umiera nam Bóg?". Dziwi mnie więc brak odwagi do podjęcia tak przyjemnej "prowokacji", jaką tekstem "Rozmowa, której nie ma" serwują Beata Anna Pokorska i Tomasz Węcławski ("TP" nr 25/07). Może to kwestia trochę zaściankowej niechęci do konfrontacji lub stąd płynące przeświadczenie o znajomości wszystkiego? Bo chyba byłoby o czym dyskutować. W święto Bożego Ciała znalazłem się w Krakowie i - cóż za rozczarowanie - tak w homilii wygłoszonej podczas Mszy poprzedzającej najważniejszą w mieście procesję, jak w wielu innych tego dnia wygłoszonych (o czym doniosły media) nie brakowało polityki. Mojego zdziwienia tym faktem nie podzielił żaden ze spotkanych znajomych. Odmianą był dopiero komentarz nuncjusza apostolskiego w Polsce.
C

Co polityka ma wspólnego z Bożym Ciałem, świętem o francuskich korzeniach, które rozpoczęło się od prywatnych objawień? Tylko w kilku krajach, m.in. w Polsce, jest to dzień wolny od pracy - przestrzeń do dyskusji więc jest, ale co z tego? We Francji coraz mniej ludzi chodzi do kościoła, a świętowanie Bożego Ciała przesunięto na niedzielę. W mojej parafii odbyła się procesja ze śpiewem chóru, uroczystą Eucharystią, w przystrojonym kościele i homilią wygłoszoną na temat odczytanego fragmentu Ewangelii. Po Mszy zorganizowano obiad, by przedłużyć święto dyskusją o Kościele poza kościołem. Nie zabrakło trudnych pytań. "Tym lepiej" - usłyszeliśmy od proboszcza. "Nie daję przecież recept na wszystkie problemy". To chyba dojrzałe i otwarte podejście do dialogu.

MARCIN SKRZESZEWSKI

(Angers, Francja)

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]